Archpriest Dr Georgios Lekkas: FAITH AND LOVE
-
Faith in Christ is more than simple intellectual certainty about the Divine
Hypostasis of the incarnate Son and Logos of God. Intellectual certainty
abou...
Γεωργίου Λέκκα: Η ΠIΟ ΜΕΓΑΛΗ ΜΕΡΑ (νέο ποίημα)
-
Αγάπησες τις μεγάλες μέρεςκι έδιωξες μια για πάντατον χειμώνα από τη ζωή
σου.Οι πιο στενοί μου ζωντανοίείναι οι πεθαμένοιγιατί εμείς οι
ζωντανοίσυνήθως ζού...
Ταξίδι στην Κριμαία | Evge | Homeward (2019)
-
*Κείμενο του Μανώλη Κρανάκη *
Ένα νεαρό αγόρι, ο Αλίμ, φοιτητής δημοσιογραφίας στο πανεπιστήμιο του
Κιέβου κάθεται στον διάδρομο ενός νεκροτομείου. Μοιάζ...
Πολύ συχνά στη ζωή μας δε χρειάζονται λόγια. Αρκεί η σιωπή, πολλές φορές διασώζουσα. Και η απουσία, για να πει πράγματα. Πόσο μάλλον, όταν έχουμε μπροστά μας φωτογραφίες δίχως πρόσωπα ή πρωταγωνιστές. Τ
Τ' αντικείμενα μιλούν: Ένα τούνελ που χωρά αγόγγυστα το πηγαινέλα τόσων και τόσων διερχόμενων, αλλά και τα στρωμένα τραπέζια που περιμένουν κι όλο περιμένουν (ικετευτικά σχεδόν κι εναγώνια) κόσμο, για να υπάρξουν.
Αχ, αυτές οι μοναχικότητες...
2 σχόλια:
Ανώνυμος
είπε...
Υπέροχες φωτογραφίες απο τα ταξιδια σου στην ομορφη Ευρωπη και τα Ελληνικα νησια μας. Την παρασταση εκλεψαν το ροδι, η αντρακλα, η τραπεζαρια γωνια πανω στο κυμα, το τουνελ που μοιαζει με την γεννηση και τον θανατο, αρχη και τελος ζωης, το αντίο στον Πορο απο την βαρκουλα, το καφε στο Σαν Μαρκο, και τοσες μα τοσες αλλες !!
Ευχαριστώ φίλη Λάνα για τα καλά σου λόγια. Εσύ, σαν κοσμογυρισμένη κι έμπειρη, νιώθεις καλύτερα την όποια αξία των φωτογραφικών αποτυπώσεων. Να είσαι καλά και πάντα να γράφεις Ποίηση, σαν τότε...
2 σχόλια:
Υπέροχες φωτογραφίες απο τα ταξιδια σου στην ομορφη Ευρωπη και τα Ελληνικα νησια μας. Την παρασταση εκλεψαν το ροδι, η αντρακλα, η τραπεζαρια γωνια πανω στο κυμα, το τουνελ που μοιαζει με την γεννηση και τον θανατο, αρχη και τελος ζωης, το αντίο στον Πορο απο την βαρκουλα, το καφε στο Σαν Μαρκο, και τοσες μα τοσες
αλλες !!
Ευχαριστώ φίλη Λάνα για τα καλά σου λόγια. Εσύ, σαν κοσμογυρισμένη κι έμπειρη, νιώθεις καλύτερα την όποια αξία των φωτογραφικών αποτυπώσεων. Να είσαι καλά και πάντα να γράφεις Ποίηση, σαν τότε...
Δημοσίευση σχολίου