Οι φωτοαναμνήσεις από το ταξίδι του περασμένου Νοεμβρίου συνεχίζονται. Μεταφερόμαστε νοερά στο "Crocodile Sanctuary" (Άσυλο του Κροκόδειλου) στη Νότιο Αφρική. Στο τεράστιο και υποδειγματικό αυτό πάρκο, που περικλείεται στο Sun City, με το οποίο έχουμε ασχοληθεί σε προηγούμενη ανάρτηση, φυλάσσονται περί τις οκτώ χιλιάδες (8000!!!) κροκόδειλοι όλων των ηλικιών και των μεγεθών. Επρόκειτο για μια συνταρακτική, όσο και απρόσμενη εμπειρία, την οποίαν επιθυμώ να μοιρασθώ μαζί σας.
Ο Οικουμενικός Πατριάρχης στον πανηγυρίζοντα Ναό της Αγ. Παρασκευής
Πικριδίου
-
Η Α. Θ. Παναγιότης ο Οικουμενικός Πατριάρχης κ.κ. Βαρθολομαίος, χοροστάτησε
την Παρασκευή, 26η Ιουλίου 2024, στην Θεία Λειτουργία, στον πανηγυρίζοντα
Ι. Ν....
Πριν από 7 ώρες
8 σχόλια:
Εντυπωσιακό!
...έως ανατριχιαστικό! Αλλά και παραμυθένια εμπειρία!
Και -γιατί όχι;- εκφοβιστικό.
Πανέμορφο και συναρπαστικό ασύλιο τετράποδων κροκοδείλων εν μέσω πλανήτη δίποδων κροκοδείλων!
μετά κροκοδείλιων δακρύων και σιαγόνων :)
@ None,
να φοβόμαστε πιότερο τους δίπολους κροκόδειλους που λέει και ο Ηλιογράφος.
@ Ηλιογράφε,
συμφωνώ κι επαυξάνω. Δάκρυα, συμπεριφορές, αλληλοφαγώματα εαυτών και αλλήλων, χειρότερα από τους κροκόδειλους, εμείς τα έλλογα (ή, μάλλον, εντελώς παράλογα) "όντα".
Σημειωτέον, ότι στα μέρη μας, όταν κάποιος σε αποκαλέσει "ον", είναι το ό,τι χειρότερο. Π.χ. "είσαι ένα ον εσύ..." ή "μην τους υπολογίζεις αυτούς, γιατ' είναι κάτι όντα..., Παναγία βόηθα".
Καλημέρα και να ηλιογράφεις πάντοτε!
Ανατριχιαστικά ωραία βόλτα!
Κωνσταντίνε,
θα έλεγα, ότι πρόκειται γιαν μια άλλη μορφή ζωής, άγριας, αλλά ΖΩΗΣ, απροσάρμοστης στα δικά μας μέτρα.
Δημοσίευση σχολίου