Έφερε ο ταχυδρόμος σήμερα δύο αξιοπρόσεκτα βιβλία από την Κέρκυρα και μάλιστα από το Τμήμα Ιστορίας του Ιονίου Πανεπιστημίου.
Σε συνοδευτική του επιστολή, ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Καθηγητής Δημήτριος Τσουγκαράκης μάς πληροφορεί: "Με τη δημιουργία των ΄Πανεπιστημιακών Εκδόσεων Ιονίου Πανεπιστημίου΄ φιλοδοξούμε να συνεισφέρουμε στην ελληνόγλωσση επιστημονική βιβλιογραφία και στην ευρύτερη επιστημονική μελέτη και τεκμηρίωση των επιστημών που θεραπεύονται στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο, στηρίζοντας παράλληλα εκδοτικά την ερευνητική δραστηριότητα των ακαδημαϊκών τμημάτων και των μεταπτυχιακών προγραμμάτων του Πανεπιστημίου μας".
Πράγματι, οι πρώτοι καρποί βρίσκονται στα χέρια μας: Είναι δύο τομίδια από τη σειρά "Επτανησιακά περιοδικά - Ημερολόγια - Επετηρίδες". Η σειρά αυτή αποτελεί υλοποίηση μέρους του Προγράμματος Πρακτικής Άσκησης Φοιτητών του Τμήματος ιστορίας, ιδρυματική υπεύθυνη του οποίου είναι η Καθηγήτρια Ελένη Αγγελομάτη - Τσουγκαράκη.
Τα δύο εκδοθέντα τομίδια (Κέρκυρα 2007) είναι τα: Α) Πρόσπερος (1949-1954) και Β) Φιλολογικά Νέα (1945).Την ομάδα σύνταξης των ευρετηρίων των δύο αυτών παλαιών περιοδικών της Κέρκυρας απετέλεσαν αλφαβητικά οι προπτυχιακοί φοιτητές Ελένη Βοντίτσου, Καλλιόπη Θέρμου, Χριστόδουλος Μικούσης, Γεωργία Μπόγδου, Μαργαρίτα Ξαγοραράκη, Θεοδώρα Χρήστου και Αθηνά Χολέβα, υπό την επίβλεψη του μεταπτυχιακού φοιτητή Σωκράτη Πουλή.
Την όλη εποπτεία είχε ο Αναπληρωτής Καθηγητής Θεοδόσης Πυλαρινός, εξαίρετος φίλος μας και δοσμένος ολοσδιόλου στην επιστήμη του, ο οποίος έκαμε και τα εισαγωγικά -άκρως κατατοπιστικά- κείμενα και των δύο πονημάτων.
Σημειωτέον, ότι ο Πρόσπερος υπήρξε περιοδικό όργανο του Βρετανικού Συμβουλίου Κερκύρας, ενώ τα βραχύβια Φιλολογικά Νέα κυμάνθηκαν μεταξύ αμιγούς - υψηλής λογοτεχνικής άποψης και ενός συνονθυλεύματος εκλαϊκευμένων θεμάτων.
Συγχαίρουμε όλους τους συντελεστές των Πανεπιστημιακών Εκδόσεων κι ευχόμαστε καλή συνέχεια για την ωφέλεια την Επτανησιακής Γραμματείας, αλλά και της Επιστήμης εν γένει!