![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhw7omR9Ov_mPbm76-srbGZIQH_iKNR2hVdHaozP0zt53M4ZUIdOElrKcinnnWvh8oCH2YE4IvdNAXom6ACSIkLlVTKUKxt9mRvm72CC8RNQPcdrxzLbgEIZIlg8tD4shpV30PkaWxUfQA/s640/P4148789a.jpg)
Σήμερα, εορτή της Μεταμορφώσεως του Σωτήρος, πανηγυρίζει η παλαίφατη, αυτοκρατορική και σταυροπηγιακή Μονή των Στροφάδων Νήσων. Εκεί -ως γνωστόν- εγκαταβιοί ο μόνιμος οικιστής των Νησιών ιερομόναχος Γρηγόριος Κλάδης. Φέτος επέλεξε να βρίσκεται κοντά του, στην διασώζουσα ερημία του Νοτίου Ιονίου, ο Μητροπολίτης Ζακύνθου κ. Χρυσόστομος, ο οποίος θα προεξάρχει της σεμνής εορτής.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEib3K_RnJrEltp6LqzBWNL7EsKZiDxK5AAf5UjPJELFsIOyEIBIFkOiWvBg-OrgOuknUut4Fwx95DpQ0lAf6RxgUvmg1WctA9cblqEKCYiv1ZLEp5qPEDrMGuZdB0ZhgUSurTW3NKwHGv4/s640/strofades2007.jpg)
Ο ΙΣΚΙΟΣ μας, για να βρίσκεται στην επικαιρότητα, πρωτοδημοσιεύει εδώ ορισμένα οπτικοακουστικά στιγμιότυπα από τη Μικρή Αγρυπνία για τη Μεταμόρφωση του 2007, τα οποία μάς προσεκόμισε φιλάδελφα ο αγαπητός μας Διάκονος π. Σεραφείμ Κονίδης, για τις χρείες του πολυπεριοδικού μας.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgrRgZ2QfALY3ioL41lWrJAB5yxm5e8RqyIxKuPB78foGEXHaBkFsYFxjpMP-Kz-qYW6JlHGS9PpDSq-7AcpPgLdqQYGl3X5b3iBdrkFLaygXLIadDhELk3tUozyMmsHTz5GTgb9SDR4Xk/s640/P1013017a.jpg)
Ελπίζουμε ότι θα υπάρξει κατανόηση για την επίδοση του πολυσέβαστου παπα-Γρηγόρη στη βυζαντινή μουσική. Να μη λησμονάμε ότι επί τρεις περίπου δεκαετίες ζει μόνος προς Μόνον, εκεί στον πλωτό Παράδεισό του!
1 σχόλιο:
Αχ πώς θέλω να πάω!
Δημοσίευση σχολίου