skip to main |
skip to sidebar
© ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η αναδημοσίευση και αναπαραγωγή οποιωνδήποτε στοιχείων ή σημείων του e-περιοδικού μας, χωρίς γραπτή άδεια του υπεύθυνου π. Παναγιώτη Καποδίστρια (pakapodistrias@gmail.com), καθώς αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία, προστατευόμενη από τον νόμο 2121/1993 και την Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης, κυρωμένη από τον νόμο 100/1975.
ΘΕΜΑΤΙΚΑ ΕΝΘΕΤΑ. Ό,τι νεότερο εδώ!
Καθώς όλοι τα έχουμε χαμένα σήμερα, σε κατάσταση ολοσχερούς Χάους λόγω των εκτεταμένων Πυρκαγιών και πένθους διαρκούς και βαρύτατου λόγω των καρβουνιασμένων ανθρώπων, ως πράξη αντί-δρασης μπροστά στον Χαμό, ανασύρω απ' το παλιό σχολικό μας Αναγνωστικό ένα στιγμιότυπο ανέμελο, από τότε, που η Ευτυχία πρώτη σέρνει το χορό γύρω απ' το ευθαλές το πεύκο, τραγουδώντας:
"Χαίρεται ο πεύκος το βουνόκαι η ρεματιά τη λεύκα,
με το λευκό της το κορμί
Ποιο πεύκο, ποιο βουνό, ποια ρεματιά, ποια λεύκα;
2 σχόλια:
δες ποιοί φταίνε:
www.hellenicdynamism.blogspot.com
Είδα και σκέφτομαι το του Διονυσίου Σολωμού:
"Λαέ μου ευκολοπίστευτε και πάντα προδομένε"...
Καλό κουράγιο...
Δημοσίευση σχολίου