skip to main |
skip to sidebar
© ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η αναδημοσίευση και αναπαραγωγή οποιωνδήποτε στοιχείων ή σημείων του e-περιοδικού μας, χωρίς γραπτή άδεια του υπεύθυνου π. Παναγιώτη Καποδίστρια (pakapodistrias@gmail.com), καθώς αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία, προστατευόμενη από τον νόμο 2121/1993 και την Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης, κυρωμένη από τον νόμο 100/1975.
ΘΕΜΑΤΙΚΑ ΕΝΘΕΤΑ. Ό,τι νεότερο εδώ!
14 σχόλια:
υπέροχες, τροφή της Ψυχής
Ξεχωρίζω, και θα το κάνω πάντα, τη βυζαντινή θάλασσά μας και τον αδιαπραγμάτευτα γαλανό ουρανό μας.
Ο καθείς ό,τι του λείπει επιθυμεί...
Αχ...ούτε χειμώνα, ούτε καλοκαίρι υα έχω δει και θέλωωωω!
Eίτε καλοκαίρι είτε χειμώνας, το μέρος είναι υπέροχο...
Καλό βράδυ να έχετε...
Μου άρεσε πολύ και η φωτο με τις γάτες! :))
Ποιό είναι τό μοναστήρι αυτό; oι εικόνες μέ τό κοτέτσι καί τά ζωα μου θύμισαν ένα διήγημα τού Παπαδιαμάντη στό οποίο ένας μεγάλος ασκητής φωνάζει τίς κότες μέ τό ονομά της τήν κάθε μια καί τους απευθύνεται μέ πολλή τρυφερότητα.Τό μήνυμα δέν είναι τόσο οικολογικο, όσο πώς φθάνοντας ο άνθρωπος στήν πνευματική ωριμότητα βρίσκει χαρά στην καθημερινότητα καί στην ενασχόληση μέ πολύ γήινα πράγματα.Ειδα λοιπόν κάτι παρόμοιο στίς φωτογραφίες πού παραθέσατε καί πού μέ γοήτευσαν γιατι μου θύμισαν τήν οπτικη αυτή.
Όμορφα όλα, όλες.
Εκείνα τα πολεμικά αεροπλάνα, μόνο, τι παραφωνία στη διαδικασία αγαλλίασης της ψυχής που ξεκινάνε οι εικόνες..
@ Ηλιογράφε,
Όπως ακριβώς το λες! Και κάτι παραπάνω!
@ Αναστάσιε,
Σε όλους λείπει η θάλασσα, αν και ζούμε δίπλα της. Όμως τότε που την χρειαζόμαστε την έχουν οι βρομοτουρίστες...
@ Αρτάνις,
Χαιρετώ την όμορφη Νέα Ζηλανδία, στο πρόσωπο της Ελληνίδας που φιλοξενεί. Εσένα εννοώ!
@ Κική,
Όταν θέλεις πολύ, μπορεί και να γίνει!...
@ Roadartist,
Και οι γάτες και ο πύργος και η θάλασσα και όλα!
@ Αιμιλία Ροδόσταμο,
Για περισσότερες πληροφορίες περί της σπουδαίας αυτής Μονής, πρέπει τουλάχιστον να δεις όλες τις σχετικές μας αναρτήσεις εδώ στο ιστολόγιό μας, με τον τίτλο ΣΤΡΟΦΑΔΙΑ.
Ελπίζω να πλοηγηθείς καλά! Η εν γένει οπτική σου μού αρέσει πολύ!
@ Διονύση Μάνεση,
Ωραία το θέτεις. Όμως τ' αεροπλάνα είναι οι συχνότεροι κι εκκωφαντικότεροι επισκέπτες του ακητή Γρηγορίου! Πολλές και χαμηλές πτήσεις κάθε μέρα, μα κάθε μέρα!
Δημοσίευση σχολίου