Οι Φιτούρες ή Φριτούρες αποτελούν έδεσμα εκ των ών ουκ άνευ για τα ζακυθινά πανηγύρια. Οι μπάγκοι και τα τηγάνια στήνονται συνήθως έξω από τις εκκλησιές που γιορτάζουν κι εκεί, κομμένο σε σχήματα ρομβοειδή, τηγανίζεται το σιμιγδαλένιο μείγμα. Ενώ μάλιστα μάς τρέχουνε τα σάλια, ο επιτήδειος Φιτουράς (στις ανωτέρω φωτογραφίες μας, ο Μούργος με τ' όνομα!!!) βουτάει τσι φιτούρες σε μπόλικη ζάχαρη, πασπαλίζει με κανέλα, ευχόμενος "Και του χρόνου"! Έτσι δικαιώνονται αφενός μεν η Παράδοση, αφετέρου δε η Νοσταλγία ενός εκάστου!
Ο Οικουμενικός Πατριάρχης στον πανηγυρίζοντα Ναό της Αγ. Παρασκευής
Πικριδίου
-
Η Α. Θ. Παναγιότης ο Οικουμενικός Πατριάρχης κ.κ. Βαρθολομαίος, χοροστάτησε
την Παρασκευή, 26η Ιουλίου 2024, στην Θεία Λειτουργία, στον πανηγυρίζοντα
Ι. Ν....
Πριν από 3 ώρες
1 σχόλιο:
Είμαι του Μούργου συγγενής,
μα σαν πελάτης κρίνω,
παστέλια και φιτούρες του,
με άλλα δεν συγκρίνω.
Δύ-στιχος
Δημοσίευση σχολίου