Στην Εκκλησία του Σωτήρος, η οποία κτίστηκε μεταξύ 1520 και 1528, είναι δε από τα ελάχιστα κτίρια που άντεξαν στον σεισμό του 1667. Δίπλα βρίσκεται το μοναστήρι των Φραγκισκανών με την σκεπαστή στοά του 14ου αιώνα, αλλά και το τρίτο παλαιότερο σε λειτουργία φαρμακείο στην Ευρώπη που χρονολογείται από το 1391 και λέγεται ότι είναι το πρώτο που άνοιξε τις πόρτες του στο ευρύ κοινό.
Ο Οικουμενικός Πατριάρχης στον πανηγυρίζοντα Ναό της Αγ. Παρασκευής
Πικριδίου
-
Η Α. Θ. Παναγιότης ο Οικουμενικός Πατριάρχης κ.κ. Βαρθολομαίος, χοροστάτησε
την Παρασκευή, 26η Ιουλίου 2024, στην Θεία Λειτουργία, στον πανηγυρίζοντα
Ι. Ν....
Πριν από 4 ώρες
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου