Στον ναό της Φανερωμένης Βανάτου εν Ζακύνθω, ανάμεσα στα πολλά άλλα έργα τέχνης, διά χειρός ΧΡΗΣΤΟΥ ΡΟΥΣΕΑ (1896-1978), του αξιομνημόνευτου αυτού εικαστικού και εκπαιδευτικού της Ζακύνθου των μέσων του 20ού ειώνα, βρίσκονται και δύο δημιουργίες που αφορούν στη γέννηση του Χριστού. Η μία εικονίζει την προσκύνηση των Ποιμένων (βλ. φωτό κατωτέρω) και η άλλη την προσκύνηση των Μάγων (βλ. φωτό ανωτέρω). Τις δημοσιεύουμε λόγω επικαιρότητας.
Ο Οικουμενικός Πατριάρχης στον πανηγυρίζοντα Ναό της Αγ. Παρασκευής
Πικριδίου
-
Η Α. Θ. Παναγιότης ο Οικουμενικός Πατριάρχης κ.κ. Βαρθολομαίος, χοροστάτησε
την Παρασκευή, 26η Ιουλίου 2024, στην Θεία Λειτουργία, στον πανηγυρίζοντα
Ι. Ν....
Πριν από 3 ώρες
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου