Γράφει ο π. Παναγιώτης Καποδίστριας
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjsHUN356myvoRWlsso0NTauWZUyNUH6p-URUCQiOy6oEblvbWW9mGfClO1ni5tcn7gv5BNxSutUyPpWCdACu5iTqii-XmHCat2bAuU1a5hpImTCnK_cBjYGcyGq4iI1rbh9tnwQmGAYUY/s320/Stoufis.jpg)
Ως προς το βιο-εργογραφικό του, χρειάζεται να σημειωθεί, ότι γεννήθηκε το 1974 στην Άνω Βολίμα της Ζακύνθου, όπου και μεγάλωσε. Τώρα επαγγέλλεται τον αγιογράφο. Προηγήθηκαν εντύπως οι συλλογές του: "Τρένο" 1996, "Ο φόβος, οι ηδονές κι ο πόνος των ανθρώπων" 1997, "Ονειροπληξία" 2001, "Νιρβάνα" 2003, "Χαωδία" 2005 και "Νεκρώσιμα" 2006.
Η νέα του δουλειά είναι το "Μυστικό Νεκροταφείο". Πολύ ταλαντούχος ο Ζαχαρίας τολμά να πει σημαντικά πράγματα με τ' όνομά τους ή μάλλον να τα νεκροενταφιάσει με τον δικό του άμεσο - δίχως προκαταλήψεις, ενδοιασμούς και κρατούμενα- τρόπο μες από 26 φανταστικά επιγράμματα. Τα σχέδια στις ποιητικές "ταφόπλακες" φιλοτέχνησε η Βασιλική Γεροκώστα, ενώ τα μουσικά σχόλια κάνουν οι Διονύσης Μπουκουβάλας και Λευτέρης Παπαδημητρίου.
5 σχόλια:
Εμένα αυτό το νεκροταφείο μου έκανε ΦΡΙΚΗ!!
Προσπαθώ -ειλικρινά- να φαντασθώ πως θα είναι οι αγιογραφίες του!!!
Εξαίρετο το ποίημα για τη Μαρία τη Νηπιαγωγό.
Αίνιγμα το σχόλιό σας, Πατέρα Παναγιώτη, επί της "πολλά ομιλούσης" φωτογραφίας.
Ο θεός είναι gay, το ΄μαθα κι αυτό:S Πραγματικά ό,τι να ΄ναι...
Νίκο μου μετά πέντε έτη διερωτώμαι. Αυτό συγκράτησες από την ποίηση του Στουφή;; Μα φίλε μου, αν σε άκουγε ο Θεός θα σου συνιστούσε να μην ασχολείσαι με το αντικείμενο. Προς το παρόν, και επειδή μάλλον ο Κύριος δεν θα κάμει τον κόπο, στο συνιστώ εγώ με την αγάπη μου!!
Δημοσίευση σχολίου