∆ιάλεξη µε θέµα «Τι γίνεται στο µυαλό µας όταν διαβάζουµε ένα µυθιστόρηµα;» έδωσε ο Νοµπελίστας συγγραφέας Ορχάν Παµούκ στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών. Από εκεί προέρχεται το βίντεο, που μέσω YouTube, ακολουθεί:
Ο Οικουμενικός Πατριάρχης στον πανηγυρίζοντα Ναό της Αγ. Παρασκευής
Πικριδίου
-
Η Α. Θ. Παναγιότης ο Οικουμενικός Πατριάρχης κ.κ. Βαρθολομαίος, χοροστάτησε
την Παρασκευή, 26η Ιουλίου 2024, στην Θεία Λειτουργία, στον πανηγυρίζοντα
Ι. Ν....
Πριν από 3 ώρες
2 σχόλια:
΄ΛΑΒΑΜΕ ΣΤΟ ΜΕΪΛ:
Είχα την τύχη να τον γνωρίσω και να συνομιλήσω μαζί του για αρκετή ώρα μετά την εκδήλωση. Πρόκειται περί εξαιρετικής περιπτώσεως. Δεν εννοώ τον συγγραφέα, αλλά τον άνθρωπο. Το είδος φίλτατε μου π. Παναγιώτη εκλείπει ή μάλλον φθίνει εις τα ημέτερα δυτικότερα εδάφη.
Ασπασμούς
Δ.Μ.
Βαρύς ο Παμούκ, το βιβλίο του Kωνσταντινούπολη (Istanbul. Memories of a City) άκρως ενδιαφέρον αλλά αρκετά βαρύ κι αυτό.. ή μήπως αρκετά ελαφρύς εγώ;; Μπα μωρέ είμαι αυστηρός με τον εαυτό μου.. ένα Νόμπελ απλά μας χωρίζει!!(;)
Δημοσίευση σχολίου